Lajme

Një person i vdekur dhe shumë tjerë të prekur nga gripi sezonal

Një person i prekur me gripin sezonal ka vdekur në Kosovë, derisa më shumë se 12 mijë persona të tjerë janë prekur me këtë grip, nga tetori deri më 15 dhjetor të vitit 2019.

Nga Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës është bërë e ditur se një i moshuar i prekur me grip, por që ka pasur edhe probleme të tjera shëndetësore, ka vdekur.

Derisa ende nuk është nxjerrë raporti se sa është numri i të prekurve me këtë grip aktualisht, nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në vend është raportuar se që nga muaji tetor i vitit që lamë pas e deri më 15 dhjetor në këtë institut janë raportuar gjithsej 12 mijë e 331 raste të dyshimta me grip dhe 2 mijë e 40 raste me infeksion respirator akut.

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close