Radio Kalabria- Me ju dhe vetem per ju

Shkarkoni audio fajllin per te degjuar radio kalabrine

Posts by Category

Si i gjen 1 Maji Puntorët ne Kosove ?

1 may flamu

01: 05; 2018.  1 Maji në shumicën e vendeve botërore festohet si dita e puntorëve, në këtë ditë organizohen tribuna, aktivitete që kanë të bëjnë me promovimin dhe të drejtat e puntorëve në përgjithësi. Kjo ditë shenohet edhe në trevat shqiptare në Kosovë është një aren e zbehte festive kjo sepse puntoret e Kosoves llogariten si me te varferit dhe me te neglizhuarit ne Europe, ata punojnë në kushte mjaft te vështira orarë të zgjeruar dhe jo pagese shtes ne orët pas orarit të punes ,me pasiguri dhe me rrezikë per jeten kur jane duke punuarë. Sipas autoriteteve Kosovare gjatë vitit 2017 mbi 15 punëtor humben jeten ne vendin punes, shumica e tyre ishin te sektorit privat ne sektorin e ndertimtarise. Rroga e nje punëtori ne Kosove llogaritët nga 150 deri ne 300 € dhe me nje orarë prej 8-15 orë pune per nje ditë .Sektori shteteror ka standaret me të avancuar ne Kosove me rroge nga 190-700 € dhe me nje orarë prej 6-12 ore pune per nje ditë. Puntorët e sektorit privat ndjehen të neglizhuar nga shteti dhe shoqëria Kosovare. Ata presin reflektim dhe perkrahje nga shteti dhe ofertuesit dhe pundhenesit në krijimin e një infrastrukture të rregullt punësh, ekonomike dhe ligjore për të drejtat e puntorëve në përgjithësi.

Per Radio Kalabria: Hamit Shala Kosove

Sot nis hetimi për votat në Istog

26.11.2017.

Paneli zgjedhor i PZAP-it sot do të nis hetimin lidhur ankesat e LDK-së për parregullsi në komunën e Istogut, ku 1394 vota të diasporës mori Gani Dreshaj nga AAK qe e nxoren atë fitues në këtë komunëKëtë e ka bërë të ditur, Mul Desku, kryesues i sekretariatit të PZAP-it, i cili për Indeksonline tha se deri të hënën do të dilet me vendim për këtë komunë, si dhe Kllokotin.

“Ankesat lidhur me komunën e Istogut janë në shqyrtim e sipër. Sot në ora 10 paneli do të bëjë një hetim në qendrën e numërimit të votave lidhur me ato parregullsi që po pretendohen lidhur me Istog si dhe me Kllokot. Të hënën dikur paradite del vendimi” ka thënë shkurt Desku.

Kujtojmë që Lidhja Demokratike e Kosovës ka bërë ankesë duke mos pranuar rezultatin e numërimit të votave me kusht dhe postë, ku Gani Dreshaj nga AAK doli më me se shumti vota.

Anulohen rinumrimet ne Prishtine dhe Prizren

25.11.2017.

Gjykata Supreme e Kosovës ka aprovuar ankesat e Lëvizjes Vetëvendosje të parashtruara në lidhje me vendimin e PZAP-së për rinumërim të votave të zgjedhjeve të fundit lokale në Komunën e Prishtinës dhe atë të Prizrenit.

Kërkesat e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe të Partisë Demokratike, e para për rinumërim të votave në Komunën e Prishtinës dhe tjera për Komunën e Prizrenit, janë hedhur poshtë nga Gjykata Supreme pas ankesave të parashtruara nga Lëvizja Vetëvendosje, e cila i ka konsideruar vendimet e PZAP-së joligjore, duke qenë se ende nuk ka përfunduar numërimi i plotë i votave.

Në aktvendimin e Supremes thuhet se, “pranohet si e bazuar ankesa e Vetëvendosjes, ndryshohet vendimi i Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa i datës 22 nëntor 2017, ashtu që refuzohet ankesa e LDK-së, me seli në Prishtinë, me të cilën ka kërkuar që të rinumërohen – rivlerësohen fletëvotimet e pavlefshme, të përdorura nga votuesit por të paplotësuara, për raundin e dytë të zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Prishtinës të cilat kanë qenë në kutinë e votimit dhe të rinumërohen të gjitha fletëvotimet e rregullta në vendvotime të përshkruara si nën pikën I të dispozitivit të vendimit në fjalë

Prishtina dhe Prizreni shkojnë në rinumrim

Prishtinë.23.11.2017. Pas vendimit të marrë sot nga PZAP, Prishtina dhe Prizreni shkojne ne rinumrim nga zgjedhjet e mbajtura me 19 nentor, Perderisa procesi i numrimit te votave me kusht ka filluar, informacionet nga Istogu thone se ka permbysje te rezultatit nga numrimi i votave me kusht dhe atyre me poste ku AAK po prine ne numrin e ketyre votave.

EXIT POLL i Klan Kosovës: Shpend Ahmeti edhe një mandat në Prishtinë

19.11.2017. Kandidati VV-së, Shpend Ahmeti, do të qeverisë me kryeqytetin edhe për katër vitet e ardhshme, kështu duke marrë edhe një mandat të dytë, kjo sipas të dhënave nga EXIT POLL i realizuar nga Klan Kosova.

Këto të dhëna tregojnë që Shpend Ahmeti ia ka dalë të marrë 52.2% të votave kështu duke lënë pas kundërkandidatin e tij nga LDK-ja, Arban Abrashi, i cili ka mbledhur 47.8% të votave.

EXIT POLL i Klan Kosovës i cili realizohet nga Shkëlzen Maliqi dhe ekipi i tij, ka mbledhur dhe analizuar të dhënat në 11 komuna nga 19 gjithsej sa kanë shkuar në balotazh, njofton Klan Kosova

Ne Komunen i Istogut QV 0616 votimi deri ne oren 13.30

19.11.2017 Sipas vezhguesve ne Komunen e Istogut ne intervisten dhene Radios sone ne qendren 0616 procesi eshte duke shkuar ne rregull , perveq se numri eshte me i vogel i votuesve Z. Selmanaj tha se ishin vizituar edhe nga KKZ dhe se ishin te kenaqur me rrjedhen e procesit . I gjithe materiali sipas tij kishte shkuar me kohe dhe vendovotimi ishte hapur me kohe

Sipas DNV deri ne oren 12:00 kane votuar rreth 10%

19.11.2017 . Sipas Albert Krasniqit nga Demokracia ne Veprim ne intervisten dhene Radios sone tha se deri ne oren 12.00 procesi ka shkuar mire perveq disa parregullsive te votimeve familjare , si dhe ne komunitete me shumice serbe ne Komunen e Vushtrise iu eshte bere presion qe te mos votohet, ndersa ne Kryeqytet votimi pergjithsi ka shkuar ne rregull dhe deri ne oren 12.00 , rreth 10 perqind kane dale per te votuar ne nivel vendi

Mënyrë ndryshe e të protestuarit në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë (Video)

 

09.11.2017. Një artist kishte zgjedhur një mënyrë tjetër të protestuarit ndaj plagjiaturës , me pankarta , me shpezë dhe me shtaze. Në menyre ironike duke emertuar ato, shprehte revolten ndaj plagjiatures , Në nje prononcim te shkurter per Radion tha sa kjo eshte nje proteste kunder plagjiatures dhe se ata shperblehen dhe se kjo proteste nuk ka te beje me politike per me artiste dhe kundrejt atyre qe shpeblejne plagjiantet dhe se kjo eshte çfarë po ndodhë në të gjitha trevat tona. Për me teper shikojeni videon nga Radio Radiio Kalabria

Rrahen Milaim Zeka dhe Frashër Krasniqi

29.09.2017

Deputetët Milaim Zeka dhe Frashër Krasniqi janë rrahur në një debat televiviz. Ata kanë filluar të përlahen me fjalë derisa Zeka e ka quajtur  Krasniqin kriminel.

Pas fjalëve të rënda drejtuar njëri tjetrit ata kanë filluar të godasin njëri tjetrin me grushte.

“Serbia dhe Kina ia ‘mohuan’ Kosovës pjesëmarrjen në INTERPOL”

28.09.2017.David L. Philips, drejtori i Programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtave në Institutin e Studimit të të Drejtave të Njeriut të Universitetit Columbia, ka mbajtur ligjëratë para studentëve me temën “Shqyrtimi i Implementimit të Dialogut Kosovë-Serbi”.

Përpos dialogut, ai ka thënë se “Serbia, Kina dhe Rusia kanë ndikuar që Kosova të mos marrë pjesë në INTERPOL”.

Ai ka folur edhe për Mitrovicën e veriut ku ka thënë se serbët duan të kenë qasje në atë pjesë e cila është e Kosovës, njofton Klan Kosova.