Radio Kalabria- Me ju dhe vetem per ju

Shkarkoni audio fajllin per te degjuar radio kalabrine

Posts by Category

Nga sot rruga e Kombit me pagesë!

F617C638-C7D3-4ABD-BD12-7B8EDF7B720E

Nga sot për të gjithë ata qe shfrytzojnë rrugen e kombit do te paguajnë tarifen e reja qe janë paraparë për kete autostrad.

Sipas njoftimit te fundit taksat për një drejtimë do të jetë 5 euro,kurse është parapare një sportel i veçantë për banoret e Kukesit qe do të paguajnë 100lekë!

Reagon ish prokurori Blakaj:Janë shtuar 2mije veteran!

C9165E7A-C35E-42BD-A13C-79909FA9BE2E

Ish prokurori special Elez Blakaj ka reaguar rrethë publikimit te sontshëm të rrethë 20 mije veteranve të rrëjshem qe janë përfshirë ne Aktakuzen e ish prokurorit Blakaj.Ai në një postim ne FB ka shprehur shqetësimin rrethë 2 mijë veteranve tjere qe janë shtuar ne perpilimin e aktakuzes nga prokuri tjeter i kësaj çeshtje.Ja postimi i plotë i z.Blakaj

”Përgjigje për publikun për aktakuzën e veteranëve.
Lajmi për dorëzimin e aktakuzës së veteranëve në Gjykatë kam konsideruar se është lajm i mirë, i cili do të zbardhë të vërtetën për procesin e kundërligjshëm për njohjen e statusit të veteranëve sipas kritereve ligjore. Duke shkelur këtë ligj, dëmet e shkaktuara buxhetit të shtetit dhe veteranëve të vërtetë janë të përmasave të mëdha. Ato do të zbardhen vetëm në një proces të drejtë, të paanshëm dhe profesional gjyqësor, për të cilin shpresoj se do të zhvillohet në sy të publikut në Kosovë.
Aktakuza e ngritur dhe nënshkruar nga ana ime ishte e bazuar në fakte dhe ligj, lidhur me shkeljen e kritereve dhe procedurave lidhur me njohjen e statusit të veteranit të luftës.
Por, si duket, ashtu siç është përcjellë puna në lidhje me këtë aktakuzë me presione e kërcënime, po vazhdon tani në këtë fazë me përpjekje të tjera me të vetmin qëllim që të diskreditohet puna e madhe që është bërë, e bazuar në ligj, fakte dhe drejtësi për zbardhjen e të vërtetës në rastin e listave të fryera të veteranëve.
Jam duke marr komente dhe pyetje të shumta në lidhje me aktakuzën e ngritur në gjykatë dhe emrat e publikuar të personave që janë seleksionuar si përfitues të statusit të veteranit luftëtar në kundërshtim me kriteret e ligjit për veteranët.
Ajo çka po shoh tash nga informacionet e publikuara në media, që i referohen aktakuzës së veteranëve, duke i publikuar edhe emrat dhe të dhënat personale është se janë rreth 2.000 persona, të cilët del se janë shtuar në listën e emrave që janë që janë seleksionuar si përfitues të statusit të veteranit luftëtar në kundërshtim me kriteret e ligjit për veteranët.
Këtë sqarim po e bëj për të informuar publikun se së pari aktakuza paska pësuar ndryshime nga ajo që e kam përpiluar unë, sepse janë rreth 2.000 persona më shumë, për të cilët nuk kam as informacion se si janë selektuar dhe sesi janë përfshirë në aktakuzë.
Ndërsa, ajo që është më me rëndësi për të informuar publikun është se unë Elez Blakaj, tani ish-Prokuror i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, nuk mbaj përgjegjësi për aktakuzën e ndyshuar/plotësuar dhe nënshkruar nga një prokuror tjetër, e as per publikimin e emrave, sepse ekziston nje parim i cili duhet respektuar-prezumimi i pafajsise.
Për këtë aktakuzë pyetjet duhet të gjithë ti drejtojnë në Prokurorinë Speciale te prokurori që e ka nënshkruar aktakuzën.
Mënyra se si janë duke vepruar me aktakuzën përmes luftës speciale, duke publikuar pjesë të caktuara dhe duke i interpretuar ato, është rruga më e gabuar që kanë zgjedhur dashakqinjtë e veteranëve të vërtetë dhe të Kosovës.
Për fund, dua të shpreh respektim dhe përuljen time dhe të familjes time për të gjithë veteranët e vërtetë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, vlerës më sublime të historisë së shqiptarëve. Respekt për të gjithë dëshmorët dhe veteranët e vërtetë. “
Sinqerisht, Elez Blakaj

Vritet një person në Pejë!

E71B4888-823B-4FAF-86E9-16EFAE499D25

Sonte ne ora te vona në Pejë është vrarë njē person ne rrugen”Zhuje Selmani”

 

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka marrë informata për gjuajtje me armë pak para orës 22:00. Si pasojë e gjuajtjeve me armë, një person ka mbetur i vdekur.

Driton Rugova, zëdhënës i Policisë për rajonin e Pejës, ka bërë të ditur se vdekjen e viktimës ekipi mjekësor e ka konstatuar në vendin e ngjarjes.

 

Radio Kalabria e para!

F48EFC2D-16AC-402D-BBB9-65739F267F95

Radio Kalabria,sipas te dhenavë stastikore mbetet një nder radiot më te shikuar dhe me te ndegjuar permes platformes se internetit.Duke bere kësisoj për veti mijera ndegjues qe e ndegjojnë çdo ditë Radio Kalabrin me studiot në Prishtinë dhe Istog.

-Radio Kalabria është e parë qê çdo ditë për ndëgjuesit e saj mbanë emisione të rregullta me një skeme programore te begatëshmë duke thyer rekorde te shikushmeris ne Facebook qe kanë kapurë shifra prej 35mije deri 69 mije shikime vetëm për një emision.

-Me programin e mengjesit dhe te nates dhe çdo te Diele me Rubriken sportive,pastaj me lajme dhe muzik te zgjedhorë çdo ditë,Radio Kalabria i ofronë ndegjusit te saj kënaqesi dhe qetesi.

Endërrat e nisura si Radio,me perkushtimë,përgjëgjesi dhe ndërshmeri do ti vazhdojë dhe do te synohet qe te behet një Radio edhe me e madhë.


 

 

Vritet i riu ne Istog !

1FD3D677-6B83-47DC-96C8-4A2BAC98B26A

-Është gjetur i vrarë me disa plumba një 30vjeçarë nga Komuna e Istogut,dhe viktima  behet e diturë të jetë Arben Dekaj nga Istogu i Poshtëm.

Vdekjen e tije e ka konfirmuar edhe zedhënesi i Policis për Rajonin e Pejes Xhevat Ibra duke mos dhenê detaje tjera rrethë vrasjes se tije.

Kjo vrasje pa dyshimë ka shqetsuar banoret e Istogut pasiqe qe dihet se Istogu,është një ndër qytet me të qeta në Kosovë!

Radio Kalabria-Z.Selmanaj

Moti sot në Kosovë!

EE7A765C-15AF-4601-BEED-B24B0B23586B

Sot ne vendit tonë do të mbajë mot me diell dhe pak vransira,pa reshje shiu.Gjatë tere dites do te mbaje moti i mire dhe pothuajse me diell.Gjithe ata qe kan vendosur per ndonje shetitje apo piknik per kete fundejave është ditë ideal njofton Radio Kalabria

Temp.minimale do te luhatet nga 12-15 grad kurse ajo max nga 24-26 grad celisius.Do te kete ere nga ana jugore me shpejtesi 2 km ne sekond.!

Radio Kalabria-Z.Selmanaj

Liverpool mposhtë Totenham në Londer.

3AA07709-1F9B-459A-BFBD-3567973538AB

Londer-15.09.2018

-Tottenham Hotspur është dorzuar në shtëpi ndaj stuhis se quajtur Liverpool,e cila e ka mposhturë 1-2.

Golin e parë pêr djemtë e Jurgen Klopit e shenoj Wijnaldum ne min 39  te pjeses së parë,dhe keshtu edhe perfundoj 45 minutat e parë.

Dhe mê fillimë të pjeses së dytë Liverpool dyfishon avantazhin permes brazilianit Firmino qe shenoj për 2-0 ne minuten e 54 të ndeshjes.

Krejt në fundë çka bene lojtaret e Tottenham ishtë goli ne shtesa i argjentinasit Eric Lamela qe shenoj ne minuten e 93 të ndeshjes njofton Radio Kalabria !

 

Radio Kalabria-Z.Selmanaj

 

Kryeminstri Haradinaj,i bashkohet fushates”Ta pastrojmë Kosoven”

Kryeminstri i vendit,Ramush Haradinaj sbashku me bashkëpuntoret e tijë ka nisur fushaten qe ka filluar sot “Ta pastrojmë Kosoven”duke falenduruar për mbeshtetje shoqerin civile,vullnetaret,FSK,KFOR-in,policis,zjarrëfikëseve etj. Njofton Radio Kalabria.

Ja postimi i plotë i Haradinaj ne Facebook!

“Nisje premtuese e një ndryshimi rrënjësor! Në Ditën Botërore të Mjedisit, Kosova filloi aksionin masiv të pastrimit të tërësishëm nga mbeturinat e dy dekadave të fundit. Falënderues ndaj të gjithë vullnetarëve, organizatave të shoqërisë civile, studentëve e nxënësve, pjesëtarëve të FSK-së, KFOR-it, policisë e zjarrëfikësve, ministrit shqiptar Klosi, që së bashku me institucionet, si dhe me mbështetje të ambasadave të shteteve mike në Kosovë, i janë përgjigjur thirrjes sonë për t’ia ndryshuar pamjen vendit. Duke synuar që ky projekt ta ketë edhe dimensionin vetëdijësues për shoqërinë tonë, ftoj të gjithë qytetarët të jenë pjesë e këtij aksioni tremujor dhe të vazhdojmë të kujdesemi bashkë për hapësirën ku jetojmë! Mobilizimi i përgjithshëm, garanton sukses!”

Air Albania pushton Europen !

868509AB-B684-448D-BF5C-0E73B068236D

Tiranë-15.05.2018

-Sot qiellit të Europes ju shtua edhe një kompani,Air Albania kompani e shtetit shqiptarë ka filluar fluturimin e parë historikë,në linjen Tiranë-Stamboll.

-Ne Aeroportin e Rinasit ishtë i pranishem edhe kryminstri Edi Rama qe percjelli udhëtaret e parê që ishin një grup studentesh te rinjet njofton Radio Kalabria.

Radio Kalabria-Z.Selmanaj

Përfundon telenovela Mavraj,bashkohet me Arisin

MaVRAJ
14.09.2018. -Ka mbaruar telenovela e Mergim Mavrajt mbrojtësit tone 32 vjeqar nga Istogu. Ai sot perfundimisht ka nenshkruar kontratë dy vjeçare me klubin grek të Selanikut Aris.
-Kujtojme se Mergim Mavraj një kohë të gjate ishte pa klub pas disa problemeve qe pati me trajnerin e Hamburgut, pas renjes nga Bundesliga sezonin e kaluar e qe ishte hera e pare ne histori te keti klubi qe bije nje rang me poshte. Mavraj ne Aris do gjeje edhe mesfushorin tjeter shqiptar Migjen Basha.Kjo do te jete aventura e pare jashte Gjermanisë, për mbrojtësin tonë kuq e zi!

 

R.Kalabria Z.Selmanaj.