Radio Kalabria- Me ju dhe vetem per ju

Shkarkoni audio fajllin per te degjuar radio kalabrine

Posts by Category

Arrestohet edhe Shkumbin Demalijaj!

667445FC-1138-4318-A66F-11198C2A3637

Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Imer Beka ka konfirmuar arrestimin e deputetit të AAK-së, Shkumbin Demaliaj.

– Beka ka njoftuar se deputeti Demaliaj është ndaluar për 48 orë.

Arsyeja e ndalimit të tij është një deklaratë me mesazh kërcënues ndaj ish prokurorit, Elez Blakaj.

Një ditë më parë për të njëjtën akuzë ishte arrestuar edhe deputeti, Milaim Zeka.

Radio Kalabria-Z.S

 

 

Kurti:Fton të rinjët në protesta!

5017CF36-3E27-4E86-8760-8F01EFAB0751

Prishtinë-27.09.2019

Ne prag te protestave te 29 Shtatorit,lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka ftuar edhe te rinjet qe te jene te pranishem ne menyre masovike,duke u inspiruar me poezin e Migjenit”Çohu Rini”Kurti ka thene ne një video inçizime që kjo rini ka nevojë pêr  një të ardhme me te mirë për ta-shkruan Radio Kalabria!

Sipas kreut të Levizjes janë pushtetaret qe 20 vite në pushtet e kan vjedhurë ketë vend,kurse te rinjet janë rriture ne një vendë pa perspektivë!

Radio Kalabria-Z.S

Gjykata cakton masen e paraburgimit për Milaim Zeken!

032FBE95-11D4-498A-A76E-85665B5E823D

Gjykata Themelore e Prishtinës, ka marrë vendim për masën e paraburgimit prej 30 ditësh ndaj deputetit Milaim Zeka.

Sipas njoftimit nga gjykata, Zekës i është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej një
muaji, nga dt.26.09.2018 deri me dt.26.10.2018.

“Gjykata ka konstatuar se kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit M.Z është masë adekuate dhe e domosdoshme në këtë fazë të procedurës, për sigurimin e pranisë së tij në procedurën penale dhe zhvillimin e pa penguar të procedurës dhe duke marr parasysh se i pandehuri ka kanosur Prokurorin e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Afrim Shefkiu, i cili ka ngritur aktakuzë ndaj të pandehurit M.Z, kjo shton edhe më shumë rrezikun se i pandehuri do ta përfundoj
veprën penale për të cilën është kanosur ta kryej, sepse arsyeja e kanosjes nga i pandehuri ka qenë ngritja e aktakuzës ndaj tij, nga Prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftimin e gjykatës.

Tifozeria shqiptare ne zi.Vdes tifozi i veçantë!

D4E44446-2AD4-4077-834A-20C574B030EC

Është ndarë nga jeta tifozi me i veçantë i klubit shqiptarë nga Tirana Partizanit,vogëlushi me aftësi të kufizuar Leo Cara duke i pikëlluar të gjithë,pasiqe ishte i pranishëm në çdo ndeshje që zhvillonte ekipi i tijë i zemres Partizani.Dhe pikëllimi me i madhë vije pranë derbin qe luhet neser me Tiranen.Nderkohë klubi i Partizanit ka shkruar para pak çastesh një postimë emocionues me foton e Leos ku shkruan”LAMTUMIRE LEO!
Klubi shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes Cara, për humbjen e Leos. Tifozi i veçantë me aftësi të kufizuara fizike i cili nuk linte ndeshje të skuadrës pa ndjekur dhe përkrahur në stadium, ka humbur betejën me jetën. Dashuria e tij për fanelën e kuqe e identifikoj vogëlushin si një prej mbështetësve më special të familjes së kuqe. Klubi i gjendet pranë familjes Cara në këto momente të vështira.
#PrehuNëPaqeLEO!”

Radio Kalabria-Z.S

Lajmi i fundit:Arrestohet Milaim Zeka

1FA5CE0D-3BC5-4B5D-B13D-4A706E8E7702

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka lëshuar urëdhrin për arrestimin e deputetit të Kuvendit të Kosovës, Milaim Zeka për shkak të kërcënimit të prokurorit special, Afrim Shefkiu.

Insajderi merr vesh se policia ka arrestuar sot Zekën ndërsa në ora 09:00 të mëngjesit e ka marrë atë në pyetje .

Pas intervistimit me vendim të prokurorit Zekës i është shqiptuar masa e ndalimit prej 48 orëve.

Prokuroria pritet të kërkoj masë të paraburgimit prej 30 ditësh.

Zeka para dy ditësh e ka kërcënuar Prokurorin Special, Afrim Shefkiu duke thënë se do ta ndjekë atë me gjyq, kanun e privatisht.

“Ma përpara ia kisha falë nëse ma kish vra njërin prej fëmijëve në afekt sesa kështu me ia shkatërru njerëzve ëndrrat. Mua më kanë poshtëruar. Unë do ta ndjek këtë prokurorin tëm me gjyq, me kanun e edhe privatisht. Nuk ia fali kurrë poshtërimin. Se njerëzit tash thonë për mua: Kqyre ky hajni i vizave”, ka thënë Zeka .

Prokurori Special, Afrim Shefkiu ka propozuar 907 dëshmitarë kundër Zekës. 900 prej tyre janë viktima të mashtrimit me viza pune në Gjermani të cilëve u janë marrë hiç më pak se 345 mijë e 700 euro.

Radio Kalabria—Z.S

Takimi dy oresh ndermjet dy kreve te Opozites!

8F4855F4-3E95-4E40-84CD-7BEC505711F58F4855F4-3E95-4E40-84CD-7BEC505711F5

Prishtinë-25.09.2019

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka shkuar ne shtepin private te kreut të LDK-së Isa Mustafa,për të kordinuar punet rrethe mundêsis së bashkimit ne protesten e 29 Shtatorit që do të mbahen ne Prishtinë nen organizimin e LVV-së,por edhe një bashkëpunimë reciprok për rrezimin e qeverisë-raporton Radio Kalabria.

Ishte vet Kurti qe ka postuar një foto ne profilin e tijë në FB më shkrimin

”Të gatshëm të koordinojmë bashkëpunimin opozitar në mënyrë që degradimi i qeverisjes dhe rrezikimi i territorit të ndalen sa më shpejtë. Kosova si kurrë më parë ka nevojë urgjente për qeverisje të re dhe cilësore.”

Radio Kalabria-Z.S

 

De Biasi afer akordin me një perfaqësuse!

69433203-7745-41E4-8946-E45E0182962C

Ish trajneri i kombëtares shqiptare Gianni De Biasi është ne bisedime me federaten e Armenis qe ta drejtoj kete skuader për UEFA Nations League!

Nga ajo çka msohet është se italiani me pasaportë shqiptare De Biasi,nuk po mund te dakortohet rrethe pages vjetore qe do ta marrë.

Ditet e fundit pritet edhe akordi apo mos akordi me Armenet e Mikhitaryan!

Vdes studenti pak çaste para se te hy ne provimë!

0B31FF12-9FA7-462F-966C-C5792B97DDA3

Të hënën pasdite ka ndërruar jetë studenti i Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, L.GJ., 23-vjeçar nga Suhareka.

Vdekjen e 23-vjeçarit L.GJ. e ka konfirmuar drejtoresha e klinikës së Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), Myrvete Paçarada. Në një prononcim për Insajderin, Paçarada ka thënë se studenti 23-vjeçar kishte pësuar atak kardiak disa momente para se të futej në provim tek lënda e Gjinekologjisë.

Paçarada ka thënë se studenti nga Suhareka ndërroi jetë në Klinikën e Kardiologjisë në QKUK, pas rreth dhjetë orësh trajtim nga mjekët.

“Tërë pasditen ka qëndru në repartin e Kardiologjisë, ata kanë punu rreth 10 orë pasi ka ardhur deri te pëlcitja e aortës abdominale”, ka thënë Paqarada për Insajderin.

Për ndarjen nga jeta të studentit L.GJ kanë reaguar edhe të afërm dhe miq të 23-vjeçarit L.GJ.

Mësimdhënësja nga Suhareka, Edona Morina-Bytyqi, e cila e kishte pasur nxënës 23-vjeçarin në shkollë të mesme, ka thënë se L.GJ. ishte djali i vetëm i familjes.

“Sot mora një lajm shumë trishtues e të dhimbshëm për ikjen nga kjo botë të një lule të rinisë ish-nxënësi im L.GJ, djalë i vetëm i familjes ,student shembullor i Fakultetit të Mjeksisë”, ka thënë ish-mësimdhënësja e 23-vjeçarit.

Radio Kalabria-Z.S

Uragani Mangout shkreton Filipinet!81 të vdekur

A5C91A3C-DBD4-4103-B8A9-7A383969BFB0

Numri i të vdekurve nga Uragani Mangout që goditi Filipinet është rritur.

Sot, autoritetet folën për 81 të vdekur, por ky numër mund të rritet më tej, pasi ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për dhjetëra njerëz të cilët janë zënë poshtë nga rrëshqitja e dherave.

Uragani Mangout kaloi të shtunën në pjesën veriore të Filipineve, duke shkatërruar shtëpitë dhe përmbytur tokat bujqësore.

Që atëherë, numri i të vdekurve ka vijuar të rritet nga rrëshqitja e madhe e tokës që ndodhi në qytetin Itoon, në ishullin e Lusonit, në pjesën veriore të Filipineve.

Radio Kalabria-Z.Selmanaj

Lëvizja Vetëvendosje thërret për protesta!

02BEC510-A498-489B-96CC-F8FF6643DEDE

Prishtinë-18.09.2018

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti,gjatë një konference qe mbajti sot për shtyp ka ftuar gjithë qytetaret e vendit që me daten 29 Shtator ditë e Shtunë prej ores 14:00 të protestojnë kunder presidentit te vendit Hashim Thaçi.

Ai nder te tjera deklaroi se një popullë nuk i nënshtrohet një njeriu qe po synon coptimin e vendit,dhe pazare te rrezikëshme me Serbin!

Nder tjera Albin Kurti ka ftuar edhe antarsin e gjere te LDK-së ti bashkohet kesaj proteste paqësore.!

Radio Kalabria-Z.Selmanaj