Radio Kalabria- Me ju dhe vetem per ju

Shkarkoni audio fajllin per te degjuar radio kalabrine

Posts by Category

Mposhtet Reali ne shtepi!

 

DDABE494-C637-4DCB-8250-9BE8863E9302
Para pak çastesh ka perfunduar ndeshja ne Santiago Bernabeu ku Reali ka humbur befasishtë nga Levande 2-1,duke thelluar edhe me teje krizen tek ekipi mbreteror!
Kurse sonte mund te ndodhe qe edhe trajneri Julen Lopeteguie te jap doreheqje!

Rina Market

FE707DA7-A0C3-4AB9-9144-4D10112C3E19

Rina market ne Zallq me filialen ne Gurrakoc,ka çmime të volitshme,dhe ofron klienteve te tyre sherbim dhe buzeqeshje çdo here.Shumicen e artikujeve ushqimore peme e perime te fresketa i gjeni ne çdo stine dhe ne çdo kohe,vetem te Rina Market!
Rina Market ka edhe dy restorante te veta,si dhe Money Gram per transerta parash!
Kush viziton nje here Rina Market do ti viziton gjithëmon!

Reali Madrid bie mposhtet ne transfer!

AAF447AB-DF52-4F90-A5AA-6D2C2BB7D77B

Real Madrid ka shijuar fundin e hidhurë sontë pasiqe është mposhturë ne min e 95 nga Alavesh 1-0 duke thelluar krizen madrilene.

Ishte mesfushori qe hyri ne pjese te dytë ne minuten 74 Manu Garcia ai qe ne fund te ndeshjes me koke mposhti portierin Madrielen belgun Courtois,duke thelluar edhe me tej Los Blancos dhe duke dridhur poziten e trajnerit Julen Lopeteguie.

Me ketë humbje Reali ndodhet ende ne pozite e 2-të me 14 pikë aq sa ka edhe Alavesh e treta.

Lajmi i fundit:Vdes një puntor në Prishtinë

94A5EC69-7DEB-438E-884B-05246A189E1E

-Lajmi i rendë ka vdekur sot ne mengjes ne ora 10:00 një puntorë i ndertimtaris,i cili sipas policisë ka rene nga skelet e nje ndertimi ne lagjen Arbëria në Prishtinë!

Zëdhënësi i PK-së, Bajram Krasniqi ka konfirmuar rastin në fjalë.

“Po, në ora 10:00 në rrugën Ahmet Krasniqi në Prishtinë një punëtor i ndërtimtraisë ka rënë nga skelet për pasojë ka humbur jetën”, ka deklaruar ai, duke shtuar se policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe po merret me rastin.

Radio Kalabria-Z.S

Gjermania me ligjë të ri për punë.Lajmë i mirë për qytetaret nga Kosova!

German Chancellor Angela Merkel arrives to attend the NATO (North Atlantic Treaty Organization) summit, in Brussels, on July 11, 2018. (Photo by Denis Charlet / AFP)        (Photo credit should read DENIS CHARLET/AFP/Getty Images)

Partitë e koalicionit qeverisës gjerman janë pajtuar për një ligj të ri emigrimi të martën për të tërhequr më shumë punëtorë profesionistë nga vende jashtë Bashkimit Evropian, iniciativë kjo që po konsiderohet e rrezikshme për të mbushur një numër rekord të vendeve të lira të punës dhe për të stabilizuar sistemin publik pensional.

Kancelarja e qendrës së djathtë, Angela Merkel, ministri i Brendshëm, Horst Seehofer dhe ministri Social Demokrat i Punës, Hubertus Heil, arritën marrëveshjen e kompromisit që heq vështirësitë tregtare për të gjithë qytetarët e vendeve jashtë BE-së me kualifikime për punë dhe shkathtësi të gjuhës gjermane.

Tri partitë e koalicionit u pajtuan për draft-ligjin, që kompanitë do të lejohen të rekrutojnë punëtorë të huaj në të gjitha profesionet, pavarësisht një liste zyrtare të sektorëve që kanë mungesë të punëtorëve, transmeton Reuters.

Dokumenti propozon po ashtu që qeveria nuk do të insistojë më që kompanitë t’u japin përparësi qytetarëve gjermanë për mbushjen e pozitave para se të kërkojnë për të huaj jashtë shteteve të BE-së.

Veç kësaj, siç janë pajtuar partitë e koalicionit qeverisës, të diplomuarve të huaj dhe punëtorëve me trajnime profesionale do t’u jepet mundësia të shkojnë në Gjermani për gjashtë muaj për të kërkuar punë nëse përmbushin kualifikimet e caktuara të punës dhe kërkesat për gjuhë gjermane.

Radio Kalabria-Z.S

Vashat e Istogut demolojn Kastriotin!

A5423258-9DB6-4D7B-8846-146DA56B76C4

Vashat e Istogut ne Hendbokl kan mposhturë thelle si mysafire vendasit Kastriotin nga Ferizaj 11-27.

Kjo është fitorja e dytë e kampioneve te Kosoves ne fuqi.Kaq fitore kan edhe Shqiponja,Vushtrria dhe Prishtina

Radio Kalabria-Z.S

E thotë Hashim Thaçi: Jam i gatshëm ta përfshij Albin Kurtin në dialogun me Serbinë

027A1D28-C1C8-4BB9-B4DA-3F7252C4CD76

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke folur për protestën që do të mbahet nesër nga Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se e respekton të drejtën e reagimit të gjithsecilit.

Ai është shprehur i gatshëm që të bisedojë me kryetarin e kësaj partie, Albin Kurtin, në lidhje me dialogun dhe “ta përfshijë edhe në këtë proces”.

“Besimi i qytetarëve fitohet përmes votës, e jo me anë të revolucioneve”.

“E respektoj të drejtën e protestës, të reagimit. Jam kundër shpifjeve dhe urrejtjes. Pres çdo kritikë, kjo vetëm sa më ndihmon, më bën negociator më të mirë”.

“Kam pozicion të qartë: nuk ka ndarje as shkëmbim, as Asociacion me elemente ekzekutive. Unë e përkrahi kërkesën legjitime të shqiptarëve të Luginës për bashkim me Kosovën”.

“Pushteti fitohet përmes votës dhe në asnjë rrethanë përmes revolucioneve. Ata që duan ta bëjnë këtë me anë të revolucioneve nuk e kanë mbështetjen e qytetarëve”.

“Me të tjerët kam diskutuar për dialogun, me Albin Kurtin jo. Jam i gatshëm të bisedoj. Jam i gatshëm ta përfshij në proces dhe në betejën me Serbinë”.

“Albin Kurti ka qenë i zemëruar kur janë bërë bombardimet e NATO-s, ka qenë  i zemëruar kur është shpallur pavarësia dhe unë dua t’ia largoj atë zemërim”.

Isa Mustafa:Thaçi s’mundet të flas ne emër te amerikanve!

38A7231B-3F25-42B5-98AB-285E02B9AD22

Lidhja Demokratike e Kosovës vlerëson se idetë për ndryshime të kufijve janë të Akademisë Serbe të bëra 20 ose 30 vjetmë parë dhe se kjo parti do të kundërshtojë fuqishëm projektet të tilla, ka thënë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa.

Lidhja Demokratike tashmë po provon të paraqesë një mocion votëbesimi ndaj Qeverisë Haradinaj. Shumicën në Kuvend, aktualisht, nuk e keni për ta kaluar këtë mocion. Si mendoni ta çoni vendin në zgjedhje, marrë parasysh këto rrethana?

Isa Mustafa: Po ne, tani për tani, jemi duke bashkërenditur këtë aktivitet me partitë opozitare, me Vetëvendosjen. Në Kuvend njerëzit nga Grupi Parlamentar yni janë koordinuar edhe me Partinë Social Demokrate. Do të mundohemi të bisedojmë edhe me disa përfaqësues të partive të pozitës dhe t’i bindim se shkuarja e mëtutjeshme e vendit me këtë Qeveri është në dëm të Republikës së Kosovës për shkak të një gjendjeje të të tanishme të pakicës qeverisëse.

KDI-77.6% te qytetareve jan kunder ides se Thaçit!

FDD90D90-9509-465F-8D7A-8DC3D1F34BBC

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka mbajtur sot konferencë për media, në të cilën janë paraqitur rezultatet e sondazhit të shtatë të opinionin publik, lidhur me procesin e dialogut Kosovë-Serbi.Periudha e anketimit ka qenë nga 5 deri më 13 shtator.

Jeta Krasinqi nga KDI gjatë prezantimit të të dhënave, ka bërë me dije se pyetjet e këtij sondazhi lidhen me zhvillimet e fundit rreth procesit të dialogut Kosovë-Serbi, rreth rolit të presidentit dhe opozitës, rreth opsionit të shkëmbimit të kufijve në mes palëve si pjesë të një marrëveshjeje eventuale dhe veprimeve të tyre dhe alternativën më të pranueshme të qytetarëve në mes një asociacionit të komunave me shumicë serbe me kompetenca ekzekutive dhe ndryshimit të kufijve të Kosovës.

Krasniqi ka treguar se qytetarët janë pyetur se sa janë të kënaqur me kahjen që presidenti Hashim Thaçi, po i jep procesit të dialogut Kosovë-Serbi.

Ajo ka theksuar se janë 75.1% e qytetarëve të cilët janë shprehur të pakënaqur me kahjen që presidenti Thaçi po i jep dialogut Kosovë-Serbi, përkundrejt vetëm 20% e tyre janë shprehur të kënaqur më këtë proces.

Kurse sa i përket qëndrimit të qytetarëve nëse do të pranonin shkëmbimin e territorit në mes Kosovës dhe Serbisë si pjesë të një marrëveshjeje potenciale, një përqindje mjaftë e lartë prej 77.6% të respodentëve kanë thënë se e kundërshtojnë këtë ide.

 

 

 

 

Deputeti i AAK-së kercenon me doreheqje!

5C0F9826-2378-423A-877E-65D941DD2FCF

Deputeti nga radhë e AAK-se Gani Dreshaj është i gatshem te jap doreheqje nese nuk lirohen deputet e arrestuar,Shkumbin Demalijaj dhe Milaim Zeka.

Ja postimi i tij ne Facebook!

Arrestimi i deputetëve kosovarë për deklaratat e tyre në studio televizive është i padrejt dhe i turpshëm.

Prokuroria e Kosovës ka mjaft punë për të bërë, ka mjaft kriminelë që sillen në rrugët e Kosovës të lirë e kapadai.

Nuk është e lehtë ta mbyllësh një deputet të zgjedhur nga vota e popullit, veç pse ai ka shprehur mllefin e tij në studio televizive ndaj situatave të turpshme të krijuara kohëve të fundit.

Deputeti kudo në botë, në shtetet demokratike respektohet dhe gëzon imunitet, ndërsa tek ne arrestohet e lirohet me teke të dikujt!

Nëse kjo situatë vazhdon, publikisht e them se unë shumë shpejt do të dorëzoj mandatin e deputetit.

G.D

Radio Kalabria-Z.S